Léčba kořenové hniloby - tipy pro zahradníky

Někdy se zdá, že pokud je rostlina přelita, už se nezotaví. Listy začnou být matné a žloutnout a zdá se, že celá rostlina je na šikmé ploše směrem k smrti. Snažíte se problém se zaléváním napravit, ale zdá se, že nic nepomáhá. Je pravděpodobné, že vaše rostlina trpí hnilobou kořenů.

Co je to kořenová hniloba?

Kořenová hniloba může mít dva zdroje – jedním z nich je dlouhodobé vystavení rostlině v přelévaných podmínkách, které může způsobit odumření části kořenů v důsledku nedostatku kyslíku. Když odumřou, mohou začít hnít nebo uhnívat. Hniloba se pak může rozšířit i na zdravější kořeny a zahubit je, a to i v případě, že se půdní podmínky upraví.

Dalším zdrojem může být houba v půdě. Houba může v půdě dřímat po neurčitou dobu a pak náhle rozkvést, když je rostlina jednou nebo dvakrát přelita. Houba napadá kořeny a způsobuje jejich odumírání a hnilobu.

Jak vypadá kořenová hniloba?

Pokud si nejste jisti, zda vaše rostlina trpí kořenovou hnilobou, možná si kladete otázku: „Jak vypadá kořenová hniloba?“. Pokud rostlina pomalu vadne a listy ze zdánlivě neznámých důvodů žloutnou, budete chtít zkontrolovat kořeny. Vyjměte rostlinu z půdy a prohmatejte kořeny. Kořeny postižené kořenovou hnilobou budou vypadat černě a budou na omak kašovité. Postižené kořeny mohou při dotyku s rostlinou doslova odpadnout. Zdravé kořeny mohou být černé nebo bledé, ale na dotek budou pevné a ohebné.

Léčba kořenové hniloby

Ať už je problémem dlouhodobé přemokření nebo jednorázové přemokření, které způsobilo propuknutí houby kořenové hniloby, musíte jednat rychle. Co nejrychlejší ošetření kořenové hniloby dá rostlině nejlepší šanci na přežití.

Hnilobu kořenů začněte léčit tak, že rostlinu vyjmete z půdy a omyjete kořeny pod tekoucí vodou. Omyjte co nejvíce půdy a postižených kořenů a zároveň buďte k rostlině šetrní. Poté ostrými a čistými nůžkami odstřihněte všechny zbývající napadené kořeny.

Při ošetřování kořenové hniloby může být nutné odstranit značnou část kořenového systému, pokud je rostlina silně postižena. V takovém případě očistěte nůžky alkoholem a ostříhejte třetinu až polovinu listů rostliny. Rostlina tak získá lepší šanci na opětovný růst kořenů, protože nebude muset podporovat tolik listů. Pokračujte v léčbě kořenové hniloby likvidací zeminy v květináči, ve kterém rostlina byla. Květináč důkladně umyjte roztokem bělidla.

Pokud je to možné, ponořte zbývající zdravé kořeny do roztoku fungicidu, abyste zničili případnou houbu kořenové hniloby. Po ošetření rostliny proti hnilobě kořenů ji přesaďte do čisté směsi pro květináče. Ujistěte se, že má nádoba dobrou drenáž, a zalévejte rostlinu pouze tehdy, když je vrchní část půdy suchá.

Při obnovování kořenů rostlinu nehnojte, protože by ji to mohlo stresovat. Nechcete, abyste museli znovu ošetřovat hnilobu kořenů rostliny. Doufejme, že se nyní rostlina zotaví a vy získáte zpět svou krásnou pokojovou rostlinu.

Pánem zahrady