Jak pěstovat Havortii

Havortie je velký rod malých sukulentních rostlin, z nichž většina pochází z Jižní Afriky. Obvykle se sdružují pod společným názvem Havortie, i když různé druhy mohou mít i jiná společná jména. Tyto rostliny jsou nádherné malé sukulenty, které jsou atraktivními malými pokojovými rostlinami. Rostliny v květináčích se často přesouvají na letní měsíce ven a v oblastech bez mrazů se někdy pěstují jako zahradní rostliny.

Tyto malé, nízko rostoucí rostliny tvoří růžice masitých zelených listů, které jsou bohatě pokryty bílými perleťovými bradavicemi nebo pruhy, což jim dodává charakteristický vzhled. Pěstování je obecně snadné a při osvědčených postupech. Tyto rostliny se často kupují jako hrnkové a nejlépe se vysazují na jaře nebo na začátku léta. Stejně jako mnoho jiných sukulentů jsou to poměrně pomalu rostoucí rostliny.

Havortie a péče o ni

Stejně jako ostatní sukulenty i tyto rostliny ocení jasné světlo a dostatek vláhy v létě a relativně sušší podmínky v zimě. Vyvarujte se přemokření, ale nenechte je zcela vyschnout. Hnojení plánujte také v jarních a letních měsících, kdy rostlina aktivně roste.

Venku se havortiím obecně nejlépe daří na mírně chráněných místech, nikoli na plném slunci. Kromě toho nejsou náročné na pěstování jako pokojové rostliny. Pokud dokážete udržet při životě květináč s aloe na okenním parapetu, je pravděpodobné, že totéž zvládnete i s havortií. Lze je pěstovat v různých nádobách, včetně šálků na čaj a dokonce i miniaturních dětských botiček. Nádoba však musí mít dostatečnou drenáž.

Světlo

Druhy rodu Havortie mají rády jasné světlo, ale ne výjimečně silné přímé sluneční světlo. Ve svém přirozeném prostředí se často vyskytují v mírném stínu skály nebo jiného objektu. Snesou přímé ranní slunce, ale ostré odpolední paprsky mohou spálit jejich listy. Bílé, červené nebo žluté listy obvykle značí příliš mnoho slunce. Pokud však rostlina nemá dostatek světla, její zelená barva vybledne. V interiéru se havortiím nejlépe daří u okna orientovaného na východ nebo západ.

Půda

Tyto rostliny mají rády písčitou nebo štěrkovitou půdu s ostrým odtokem. Pro rostliny v nádobách používejte směs pro kaktusy nebo jinou velmi rychle odkapávající zeminu. Pro zlepšení drenáže můžete zeminu smíchat s perlitem, akvarijním štěrkem nebo pemzou.

Zalévání

Během jarních a letních měsíců zalévejte vždy, když vrchní centimetr půdy vyschne, ale dbejte na to, aby půda nebyla nikdy delší dobu přemokřená. Na podzim a v zimě omezte zálivku jen na tolik, aby listy zůstaly svěží. Nikdy nedovolte, aby se voda hromadila v růžici, protože to může vést k hnilobě.

Teplota a vlhkost

Druhy rodu Havortie mají v létě rády teplotu zhruba mezi 21 a 35 stupni a v zimě chladné teploty do 10 stupňů . Při teplotě kolem 4 stupňů mohou utrpět mrazem. Vlhkost není pro tuto rostlinu problémem, pokud jsou splněny její potřeby půdní vlhkosti. Co však vyžaduje, je dobré větrání, zejména v noci, kdy přijímá oxid uhličitý pro fotosyntézu.

Hnojivo

Během jarního a letního vegetačního období hnojte havortie hnojivem pro kaktusy podle návodu na etiketě. Na podzim a v zimě havortii nepřihnojujte.

Druhy havortií

Existuje více než 100 druhů havortií, ale jejich klasifikace může být složitá. Hlavní rozdíl mezi běžnými druhy spočívá ve velikosti listů a orientaci bílých znaků na listech. Obecně platí, že nejlepší radou je koupit pro vás nejatraktivnější druh podle tvaru listů a značení, protože všechny mají podobné pěstitelské nároky. Mezi oblíbené druhy patří např:

H. margaritifera má na listech bílé bradavičnaté výstupky.

H. fasciata má vodorovné bílé pruhy a někdy se jí říká zebrovitá Havortie.

H. bolusii má „chomáčovité“ okraje listů.

H. attenuata má dlouhé špičaté zelené listy.

Rozmnožování havortií

Rostliny Havortie lze při přesazování množit odnožemi nebo malými novými rostlinami vyrůstajícími ze základny mateřské rostliny. Je to cenově výhodný způsob, jak získat nové rostliny, a zabraňuje přeplnění rodičovské rostliny odnožemi.

Při odebírání odnoží používejte ostrý nůž nebo nůžky, abyste je odřízli co nejblíže ke stonku mateřské rostliny a zahrnuli do nich co nejvíce kořenů. Poté nechte odnože před přesazením asi jeden den zaschnout. Odrostky zasaďte do malého květináče se stejným typem zeminy, v jaké byla rodičovská rostlina.

Květináčování a přesazování havortie

Havortie jsou malé rostliny (obvykle zůstávají 3 až 5 cm vysoké) a rostou poměrně pomalu. Často se pěstují v malých trsech v širokých mělkých miskách. Lze je však vysazovat i jednotlivě do nádob. Ideální je malá neglazovaná hliněná nádoba, protože jejími stěnami uniká přebytečná půdní vlhkost. Klíčové jsou také drenážní otvory v nádobě.

Časem se trsy přirozeně zvětšují, protože mateřská rostlina vysílá odnože. Trs obvykle přeroste svou nádobu každé tři až pět let. Přesazujte na jaře až začátkem léta. Buď použijte širší nádobu s čerstvou směsí na zalévání, nebo trs rozdělte do samostatných nádob. I když větší nádoba není nutná, rostlině často prospěje, když ji každé tři až pět let přesadíte do stejné nádoby s čerstvou zeminou.

Obvyklí škůdci

Havortie většinu škůdců netrpí, s jednou běžnou výjimkou: potemník moučný. Tento malý oválný hmyz, který vysává šťávu z listů, lze potlačit jednoduchým fyzickým odstraněním nebo insekticidním postřikem. Pokud je půda příliš vlhká, můžete mít problémy se sviluškami. K potlačení tohoto problému často stačí odstranit vlhkost.

Obvyklé problémy s havortií

Havortie jsou poměrně odolné rostliny, pokud jsou pěstovány v ideálních podmínkách. Problémy s jejich prostředím však mohou vést k několika běžným problémům.

Opadávání listů

Opadávání nebo usychání listů může být důsledkem přemokření. Častěji jsou však ve skutečnosti známkou přemokření a následné hniloby kořenů. Zamokřená půda může zničit kořeny, takže rostlina nakonec nebude schopna dostat vláhu a živiny k listům. Dbejte na to, abyste zalévali až poté, co část půdy vyschne, a nikdy nenechávejte rostlinu v přemokřené půdě.

Žloutnutí listů

Žluté listy havortie jsou často známkou přílišného slunění, stejně jako červené nebo bílé listy. Přemístěte rostlinu na mírně stinnější místo, ale ne do úplného stínu, a uvidíte, zda se problém odstraní.

Často kladené otázky

Potřebuje být havortie na přímém slunci?

Havortie má ráda jasné světlo a daří se jí na přímém ranním slunci. Silné odpolední slunce však může být pro rostlinu příliš silné a spálit její listy.

Pěstuje se havortie snadno?

Havortie se snadno pěstuje jak venku v zónách mrazuvzdornosti, tak v květináčích. Její nároky na zálivku a výživu jsou jednoduché a časově nenáročné.

Jak rychle havortie roste?

Havortie roste poměrně pomalu a většina druhů zůstává malá.

Pokud si chcete přečíst článek o dalších snadno pěstovatelných sukulentech, tak jsme pro vás připravili článek o 15 snadno pěstovatelných sukulentech.

Pánem zahrady

Jak pěstovat hortenzie

Jak pěstovat hortenzie

Hortenzie (Hydrangea spp.), které mají desítky druhů a ještě více odrůd, jsou již po desetiletí oblíbenými zahradními rostlinami. Jejich květy jsou dnes v široké škále barev, včetně jasně modré ...

Jak si vytvořit květinovou zahradu

Jak si vytvořit květinovou zahradu

Při zakládání květinové zahrady je první a nejdůležitější fází plánování. Než začnete nakupovat květiny nebo sáhnete po lopatě, je důležité vědět, kde bude vaše květinová zahrada stát, jaké ...