Jak pěstovat dužnatku

Dužnatky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů sukulentů a často se objevují v sukulentních zahradách, květinových vazbách, teráriích, uměleckých dílech a dokonce i na svatebních dortech. Jejich úžasný růžicovitý tvar, baculaté listy a velká škála barev jim dodávají nápadnou podobnost s květinami, což usnadňuje jejich zdobení. Díky svému jedinečnému vzhledu a nenáročnosti na údržbu si dužnatky získaly širokou oblibu.

Jak pěstovat dužnatku

Dužnatka je velký rod sukulentních rostlin, které pocházejí z některých oblastí Střední Ameriky, Jižní Ameriky a Mexika. Sukulenty rodu dužnatekse od ostatních sukulentů, jako jsou havortia a netřesk, liší svými baculatými, hladkými listy, které mají úžasný růžicovitý tvar. Jejich velikost se může pohybovat od několika centimetrů do 12 centimetrů v závislosti na odrůdě.

Díky snadné péči si dužnatku získaly oblibu u zahrádkářů i milovníků pokojových rostlin. Jsou vhodné do světlého a suchého prostředí a ocení období, kdy jsou zanedbávány, takže jsou ideální pokojové rostliny.

Světlo

Dužnatky vyžadují ke svému růstu značné množství světla. Každý den by měly dostávat alespoň čtyři až pět hodin jasného přímého světla, ideálně šest hodin. Pokud nemají dužnatky dostatek světla, jsou protáhlé a nohaté a často se „natahují“ k nejbližšímu zdroji světla. Je také nepravděpodobné, že by vykvetly. Umístění dužnatek venku v letních měsících jim pomůže prospívat. Pokud však rostlinu po zimním pěstování v interiéru přesunete na jaře ven, dbejte na postupný přechod. Intenzivní odpolední sluneční světlo může způsobit úpal, proto umístěte rostlinu na místo, kde bude mít v době největšího slunečního svitu trochu stínu.

Půda

Dužnatky vyžadují dobře propustný a porézní substrát, který pomáhá udržet přebytečnou vlhkost mimo kořeny. Dužnatkám postačí standardní směsi pro kaktusy, které jsou k dostání ve většině školek a zahradnických center. Můžete si také vytvořit vlastní kaktusovou zeminu smícháním tří dílů běžné zeminy pro květináče, dvou dílů hrubého písku a jednoho dílu perlitu. Dužnatky jsou ideální pokojové rostliny, ale dobře rostou i na zahradních záhonech, pokud je půda dobře odvodněná.

Zalévání

Zálivka je nejdůležitějším aspektem správné péče. Dužnatky, stejně jako většina sukulentů, nevyžadují mnoho vody, ale také nemají rády přílišné sucho. Pokud se listy začnou vlnit, je to zřejmý signál, že rostlina potřebuje vodu. Dužnatky je lepší zalévat málo než příliš, protože při přemokření mohou rychle podlehnout hnilobě kořenů. Před zaléváním počkejte, až půda zcela vyschne, a pak dužnatku pořádně zalijte, přičemž vodu nechte proudit drenážními otvory v květináči. Pokud používáte pod květináč talířek, nezapomeňte vypustit veškerou stojící vodu, která jím odtéká.

V letních měsících je třeba dužnatky zalévat častěji než v zimě. V zimě zalévejte jen tolik, abyste zabránili pomačkání listů.

Teplota a vlhkost

Dužnatkám se daří v horkých a suchých podmínkách. Většinou špatně snášejí nízké teploty nebo studený průvan a přílišná vlhkost může vést k hnilobě kořenů. Průměrná teplota a vlhkost v domácnosti jsou pro dužnatky dostačující – dbejte jen na to, abyste je neumístili na příliš vlhké místo, jako je koupelna nebo prádelna.

Hnojivo

Pravidelné hnojení není pro pěstování dužnatek podmínkou, protože jsou zvyklé růst v půdě chudé na živiny, a proto jsou při přehnojení náchylné k popálení hnojivem. Občasné hnojení během jarních a letních měsíců může dužnatkám pomoci v období jejich aktivního růstu, ale mělo by se provádět opatrně. Použijte hnojivo pro kaktusy nebo sukulenty nebo tekuté hnojivo zředěné dvakrát až čtyřikrát více, než je obvyklé.

Květináčování a přesazování

Rostliny rodu dužnatek nevyžadují časté přesazování a měly by se přesazovat až poté, co přerostou svou předchozí nádobu. Při přesazování rostliny se ujistěte, že je půda před vyjmutím z nádoby zcela suchá. Před přesazením rostliny do nového květináče opatrně odstraňte přebytečnou zeminu z kořenů. Obvykle se doporučuje přesazovat rostlinu na jaře, kdy začíná její aktivní vegetační období. Po přesazení počkejte týden se zaléváním, abyste předešli riziku hniloby kořenů.

Rozmnožování dužnatky

Množení dužnatek je snadný a zábavný způsob, jak vytvořit nové rostliny. Dužnatky se množí několika hlavními způsoby: odnožemi, listy a stonkovými řízky. Spokojená a zdravá rostlina vytvoří z hlavního stonku odnože, které lze oddělit a množit jako samostatnou rostlinu.

Alternativně lze dužnatkám množit listy. Za tímto účelem opatrně oddělte list od hlavního stonku rostliny tak, že s ním budete jemně kývat ze strany na stranu, dokud se neoddělí. List položte naplocho na tác a nechte jej několik dní zkřehnout, než jej vložíte do půdy na světlém místě – vyhněte se však přímému slunečnímu záření. Vždy rozmnožujte více než jeden list, protože ne ze všech vyroste nová rostlina. Půdu zamlžujte. Jakmile se vytvoří kořeny, zalévejte střídmě jako u vzrostlého sukulentu. Asi po měsíci se na konci listu začne vyvíjet drobná růžice. List od růžice neoddělujte, protože dodává novému sukulentu energii a živiny. Časem starý list uschne a odumře, protože nový sukulent se osamostatní.

K rozmnožení nové rostliny můžete také odebrat řízek stonku. I když to není nejběžnější metoda, je to dobrá alternativa, pokud rostlina začala být nohatá. Nejlepší doba pro odběr řízků je na jaře. Stonek nechte několik dní zkřehnout a poté jej vložte do květináče s čerstvou sukulentářskou zeminou. Zalévejte střídmě jako u vzrostlé rostliny a nechte kořeny rozvinout.

Řez

Dužnatky obecně nevyžadují pravidelný řez. Pokud však vaše dužnatce začne být kvůli nedostatku slunečního světla nohatá a protáhlá, bude vyžadovat určitý řez, aby rostlina zůstala zdravá a vypadala atraktivně.

Pokud si chcete přečíst článek o dalších snadno pěstovatelných sukulentech, tak jsme pro vás připravili článek o 15 snadno pěstovatelných sukulentech.

Pánem zahrady