Jak udržet kapradinu přes zimu
Chcete-li kapradiny přezimovat v interiéru, je důležité, aby se jejich vnitřní podmínky co nejvíce blížily jejich přirozenému venkovnímu prostředí.
Zima je období, kdy je třeba udržovat rostliny při životě, aniž by se podporoval velký růst. Když kapradiny přenesete do interiéru, je třeba je nejprve ostříhat.
Uprostřed ponechte silné, vzpřímené výhony. Bezpečné je odstranit až jednu třetinu kapradiny. Ostříhejte ji a ponechte listy dlouhé asi 25 cm. Pokud kapradina svou nádobu přeplňuje, přesaďte ji do nádoby alespoň o 7 cm větší.
Kapradinu umístěte do místnosti s dostatkem světla a dbejte na to, aby teplota neklesla pod 10 stupňů Celsia. Kapradiny, které potřebují více světla, umístěte na slunné okno. Na podlahu, kam kapradinu umístíte, rozprostřete staré noviny, abyste mohli snadno uklidit spadané listí. Možná budete muset odstřihnout i listy, které hnědnou.
Jak udržet kapradiny přes zimu?
Toto zimní „odumírání“ je normální a není trvalé. Na jaře kapradiny vyrazí novou zeleň.
Důležitá je dobrá drenáž. Kapradiny mají rády půdu vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou. To platí v zimě stejně jako za teplého počasí. Půda by měla být mezi zaléváním mírně vyschlá.
Kapradiny zalévejte mírně, jednou týdně. Tropické kapradiny, které potřebují dostatek vlhkosti, jako například ledviník, je třeba postříkat vodou každé dva až tři dny. Příznakem přemokření jsou žloutnoucí nebo opadávající listy. To může znamenat hnilobu kořenů.
Příliš malá zálivka však může také způsobit opadávání kapradin. Píchněte prstem do půdy, a pokud je suchá více než 5 cm, je třeba ji zalít.
Během zimních měsíců kapradiny nehnojte. S hnojením začněte opět koncem února nebo v březnu. Používejte hnojivo rozpustné ve vodě, a to jednou za měsíc.
Nebojte se, pokud vaše kapradina vypadá s přibývající zimou vyzáblá. Dokud je živá, po návratu teplého počasí a návratu ven se vzpamatuje.
Je dobrý nápad nechat kapradinu v květináči v zimě venku?
Kapradiny v květináčích, které přežijí chlad, jsou považovány za „mrazuvzdorné“. Příkladem jsou tichomořské kapradiny netík, parožnatka a žebrovice různolistá. Odolné kapradiny snášejí i horká léta, proto jsou odolné odrůdy ideální pro celoroční ozelenění verandy nebo balkonu. Mohou dorůstat velmi velkých rozměrů, některé až 180cm nebo i více. I když se o vaší kapradině říká, že je mrazuvzdorná, nevěřte, že přežije silné mrazy. Pokud předpověď počasí hlásí mrazy, přeneste kapradiny v květináčích předem dovnitř.
Vhodným místem pro uskladnění kapradin na zimu je krytá veranda, kůlna nebo i sklep, pokud jsou v něm okna, která propouštějí světlo. Pokud je nádoba příliš těžká na přenášení, zabalte ji do bublinkové fólie nebo deky. Nedovolte, aby se obal dotýkal samotné kapradiny.
Jak udržet kapradiny přes zimu?
Pokud je v domě místo, můžete si jednu nebo více kapradin přenést dovnitř. Kapradí umístěné na stole vypadá krásně v každé místnosti a bude se mu dařit, pokud bude mít kolem sebe nepřímé světlo. Nezapomeňte, že teplý a vytápěný dům může kapradinu rychle vysušit. Udržujte půdu vlhkou a každých několik dní listy mlžte nebo mějte kolem kapradiny zvlhčovač vzduchu.
Možná máte kapradinu, která zůstala venku a uschla pod náporem chladu. Přeneste ji dovnitř a nadále ji mírně a nepříliš často zalévejte. Možná vás na jaře překvapí novou zelení.
Mírné teploty jsou při přenášení kapradiny do interiéru klíčové. Kapradiny mají rády denní teploty pod 20 stupňů celsia. Noční teploty by měly být na chladné straně: pod 15 stupňů. Ideální je 10-12 stupňů.
Podívejme se na bujný ledviník, jednu z nejoblíbenějších kapradin pěstovaných jako pokojové rostliny. Dobře roste v teplém a vlhkém podnebí. Ledviník udržuje půdu a listy vlhké, ale může se jí dařit i v sušším prostředí, například ve vytápěném domě. Udržujte ji ve slunné místnosti, ne však na přímém slunci z okna.
Ledviník potřebuje vysokou vlhkost vzduchu, proto ji často postříkněte vodou nebo ji udržujte v blízkosti zvlhčovače vzduchu. Odvděčí se vám krásným vzhledem, ať už v květináči, nebo v závěsném košíku.
Pokud chcete, aby vaše rostlina během vegetačního období měnila barvu, zvažte pěstování odolné kapradiny. Například kapradinu japonskou, jejíž barvy se mění z červené na bronzovou a poté na zelenou. Dalšími mrazuvzdornými kapradinami jsou kapradina štětinosná a parožnatka (PLATYCERIUM BIFURCATUM). Pěstujte je v substrátu určeném pro epifytické rostliny, jako jsou orchideje, nikoli v zemině pro květináče.
Ve správném prostředí se kapradina může dožít 100 let. Možná budete moci svou oblíbenou kapradinu předat další generaci!
Pánem zahrady
Jak chráníte rostliny živého plotu před zimním chladem?
Raději si koupíte živý plot, abyste se o ně nemuseli příliš starat. Je to tak? Alespoň to předpokládáme, kvůli pohodlí. Přijde vám vhod, že se nemusíte během chladných zim strojit na ochranu ...
Kolik hodin denního světla rostliny potřebují?
Slunce je hlavním zdrojem energie pro téměř všechny živé organismy na Zemi. Sluneční světlo je nezbytné zejména pro rostliny, protože pouze rostliny využívají sluneční světlo k výrobě kyslíku ...