logo panemzahrady

Cirkulace vody v bazénu

Doba čtení 4 minuty

Údržba bazénu začíná u cirkulace vody v bazénu, protože pokud se voda v bazénu nepohybuje, čerpadlo nečerpá nebo filtr nefiltruje, čeká vás těžký boj o udržení čistoty bazénu. Stojatá voda je totiž živnou půdou pro růst řas.

Oběhový systém vašeho bazénu tvoří několik částí. Skimmer, čerpadlo, filtr a trysky. Pokud je některá z těchto částí výrazně omezena, kvalita vaší vody se zhorší. Zde je stručné vysvětlení, jak funguje cirkulační systém bazénu, který udržuje vodu čistou a cirkulující:

  • Čerpadlo nasává vodu z bazénu přes skimmer (obvykle obdélníková dvířka).
  • Voda putuje přes čerpadlo do filtru
  • Filtr čistí vodu od částic, které ji znečišťují.
  • Voda je vháněna zpět do bazénu přes bazénové trysky.
  • Bazénové čerpadlo je něco jako "srdce" vašeho bazénu.

Čerpadlo čerpá vodu přes filtrační systém, kde je zbavena nečistot, úlomků a dalších příměsí. Odtud se čistá voda vrací zpět do bazénu.

bazénové doplňky

Spuštění bazénového čerpadla

Doba trvání: 8-12 hodin denně

Jinými slovy, čím více budete provozovat filtrační systém, tím čistší bude vaše voda - a tím méně času budete muset strávit drhnutím řas nebo vyvažováním vody. Pokud není reálné provozovat filtraci 24 hodin denně 7 dní v týdnu, snažte se provozovat bazénovou filtraci 10 až 12 hodin denně. Pokud se nacházíte v teplejším podnebí, měli byste čerpadlo spouštět o něco déle denně. Proto doporučujeme investovat do bazénového čerpadla s proměnlivou rychlostí, protože může běžet na nižší rychlost po celý den, což šetří peníze, energii a způsobuje menší hluk.

V případě potřeby zpětně propláchněte nebo vyčistěte filtr

Frekvence: Když ukazatel filtru ukazuje asi o 10 psi více, než je obvyklé.

Pokud je ukazatel vašeho čerpadla asi o 10 nebo více liber vyšší než normální hodnota (obvykle 10-15 psi u čistého filtru), pak je možná na čase filtr zpětně propláchnout. Pokud používáte kazetový filtr, bude třeba vyčistit filtrační kazetu.

Vyčištění koše odpěňovače

Frekvence: 1-2krát týdně

Pravidelné čištění košů skimmeru a čerpadla je důležité pro celkovou údržbu vašeho bazénu. Ucpané koše způsobují, že vaše čerpadlo pracuje hůře ve snaze zajistit oběh vody. To může snížit životnost a namáhat těsnění čerpadla. Kromě toho mohou ve skimmeru uvíznout živočichové, jako jsou žáby, takže se budete chtít ujistit, že jsou včas odstraněny. Doporučujeme čistit skimmer jednou až dvakrát týdně v závislosti na tom, jak často jej používáte.

Chcete-li vyčistit koš skimmeru, jednoduše vypněte čerpadlo bazénu a vyprázdněte vyjímatelný koš pod víkem skimmeru a poté jej vyměňte.

Jednou za čas byste měli vyčistit také koš čerpadla na bazénovém čerpadle. Nemusíte to dělat tak často, protože skimmer zachytí většinu nečistot.

Úhel trysek

Další snadnou úpravou je zajistit, aby trysky vašeho bazénu směřovaly od skimmeru tak, aby voda cyklovala dokola. To podpoří otáčení bazénové vody a usnadní vašemu skimmeru zbavit se nečistot. Pomáhá také naklonit trysky směrem dolů, aby cirkulovalo i dno bazénu. Pokud jsou v bazénu nějaké části, kam se voda těžko dostává, nejčastěji okolí schůdků, žebříků, štěrbin a rohů bazénu, můžete je také natočit směrem k těmto místům.


Pro další tipy jak čistit bazén koukněte na náš souhrný článek a jeho rozcestník.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram