logo panemzahrady

Jak se zbavit řas v bazénu?

Doba čtení 14 minuty

Růst řas je asi nejzřetelnějším příznakem toho, že se něco pokazilo při údržbě bazénu. Správná údržba nejenže udržuje skvělý vzhled vody, ale také umožňuje snadnou prevenci růstu řas. Když preventivní opatření nestačí, budete muset řasy odstranit, abyste si mohli bazén opět užívat.

řasy v bazénu

Existují dvě základní skupiny řas:

 • Volně plovoucí typy, včetně zelených a hořčičných druhů. Ty se obvykle vyskytují v celé vodě. Hořčičné řasy mají tendenci volně ulpívat na stěnách bazénu a snadno se odčesávají. Bývají nažloutlé barvy. Zelené řasy jsou viditelné v celé vodě a v závislosti na napadení zbarvují vodu do různých odstínů zelené.
 • Černá řasa je běžný název nebo termín pro tmavě modrozelené řasy rostoucí na povrchu bazénu. Černé řasy rostoucí v lokalizovaných oblastech, například podél jedné stěny, v hloubce, v rohu nebo kolem překážek, jako jsou schody, naznačují oblast špatné cirkulace a špatné hygieny.

Růstu obou typů řas lze snadno zabránit používáním kvalitního algicidu jako součásti programu pravidelné údržby a správnou cirkulací. K zabránění vzniku řas je zapotřebí mnohem méně algicidů než k jejich vyléčení, když už se objeví.

Pravidelné používání algicidu se doporučuje také proto, aby se předešlo problémům v případě, že dojde k selhání sanitačního programu. Vzhledem k jedinečné povaze chlóru nebo bromu mohou být tato rezidua v bazénech často velmi rychle ztracena v důsledku chyby zařízení nebo obsluhy nebo v důsledku silných dešťů či poptávky po odpadech od koupajících se osob. Nesprávná rovnováha vody přispěje k tomu, že sanitační prostředek nebude správně fungovat a zabrání růstu řas. Pokud k tomu dojde bez přítomnosti algicidu, může během několika hodin dojít k rychlému růstu řas. Pokud je však algicid přítomen, bude působit jako prevence růstu řas (dívejte se na něj jako na pojistný program), dokud nebude sanitační systém fungovat normálně.

I přes veškerou snahu se mohou vyskytnout problémy s řasami, které vyžadují určitou pozornost při správném ošetření. Pokud je použití přípravku proti řasám nezbytné, přečtěte si našeho průvodce typy přípravků proti řasám v bazénu, abyste našli ideální produkt.

Vyvažování

Nejčastější příčinou růstu řas v bazénu je chemická nerovnováha. Pokud nedodržujete běžnou údržbu - včetně vysávání bazénu a testování a vyvážení vody - je pravděpodobnější, že se budete potýkat s problémy s řasami. A jak vám potvrdí každý majitel bazénu, je mnohem snazší řasám předcházet, než se je snažit odstranit pomocí bazénových algicidů.Řasy ve vodě bazénu, údržba bazénu
řasy v bazénu

Stáří řas

Čím jsou řasy starší, tím obtížněji se s nimi bojuje. Problém ošetřete, jakmile si ho všimnete.

Sluneční světlo a teplota vody

Nejlépe je ošetřovat, když řasy aktivně rostou. Pomohou slunečné dny a teplota vody 15°C nebo vyšší.

Typy řas

Zelené řasy

Nejběžnější řasou spojenou s bazény jsou zelené řasy. Je velmi oportunistická, což znamená, že využije jakéhokoli selhání v běžném sanitačním programu a rychle bazén zamoří. Problémy se zelenými řasami se často objevují přes noc po silných deštích. Je to proto, že deště ve skutečnosti poskytují řasám potravu v podobě dusíku. Dusík řasy nejen živí, ale také ničí zbytky chlóru.

Zelené řasy se nesmí zaměňovat za kovy přítomné v bazénové vodě. Kovy, zejména měď, mohou dát vodě jasně zelený odstín. Nejlepším způsobem léčby zelených řas je v první řadě jim předcházet. Pravidelně používejte algicidní přípravky jako součást běžného programu údržby. Tím zabráníte růstu řas, i kdyby došlo k poruše sanitačního systému. Vždy je jednodušší a účinnější problému s řasami předcházet, než se ho snažit odstranit, jakmile se objeví. Když se objeví, okamžitě je ošetřete. Čím déle budete s ošetřením čekat, tím obtížnější a nákladnější bude výsledek. Zvolte algicid, který zničí stávající řasy a zároveň zabrání jejich opětovnému růstu. Postupujte podle pokynů na etiketě a během ošetření udržujte cirkulaci vzduchu.

Jak se zbavit zelených řas:

 • Otestujte vodu v bazénu. Než začnete s odstraňováním řas, přidejte podle potřeby chemikálie, abyste se ujistili, že je voda v bazénu vyvážená.
 • Proveďte šokové ošetření bazénu chlorovým šokem. Po přidání šokového přípravku nechte filtr běžet alespoň 24 hodin.
 • Odstraňte zelené řasy. Pomocí bazénového kartáče vydrhněte řasy ze stěn bazénu.
 • Přidejte algicid. Většina prodejců bazénových potřeb prodává algicidy, které jsou speciálně vyvinuty k odstranění zelených řas.
 • Drhněte (znovu) a vysajte. Druhým průchodem bazénovým kartáčem odstraňte zbývající zelené řasy. Následně bazén vyluxujte. Tím odstraníte všechny odumřelé řasy, které se nahromadily na dně bazénu.

Žluté nebo hořčičné řasy

Žluté nebo hořčičné řasy jsou velmi podobné zeleným řasám, ale rostou mnohem pomaleji a mají nedostatek chlorofylu (zeleného barviva), což je příčinou jejich žluté barvy. Snadno ji poznáte podle toho, že ji lze snadno očistit od stěn a dna bazénu. Protože žlutá řasa roste velmi pomalu, je také velmi obtížné ji zničit. Než ji uvidíte růst v bazénu, je tam pravděpodobně již několik týdnů. Navíc, protože žluté řasy mají nízký obsah chlorofylu, který je světlomilný, žijí a dokonce rostou v tmavých částech bazénu, jako je například vodovodní potrubí a filtry. To jen zvyšuje obtížnost kontroly.

Pro léčbu hořčičných řas je nejdůležitější pečlivý výběr vhodného algicidu. Určitě si vyberte přípravek určený k potlačení této jedinečné formy řas. Zdá se, že algicidy na bázi mědi jsou obzvláště vhodné pro boj se žlutými řasami. Jedno upozornění: není neobvyklé, že je třeba žluté řasy ošetřit vícekrát, aby se plně dostaly pod kontrolu. To opět poukazuje na to, že je důležité růstu žlutých řas předcházet.

Jak se zbavit hořčičných řas:

 • Vyčistěte vše, co přišlo do styku s vodou v bazénu. Vyperte plavky a ručníky (použijte bělidlo!) a nezapomeňte vyčistit a vydezinfikovat bazénové hračky a vybavení. Nezapomeňte, že spory žlutých řas mohou přežívat téměř na každém povrchu, takže tento krok je rozhodující!
 • Vydrhněte a vyluxujte bazén. Pomocí kvalitního bazénového kartáče seškrábejte žluté řasy ze stěn bazénu. Jakmile odstraníte všechny řasy, bazén důkladně vyluxujte.
 • Otestujte i vodu. Pokud je něco v nerovnováze - například příliš vysoké pH nebo příliš nízká alkalita - přidejte chemikálie, abyste vše uvedli do souladu.
 • Vyčistěte bazén (znovu). Tím zajistíte, že se zbavíte všech zbývajících řas.
 • Otřepejte bazén. Budete muset použít přibližně třikrát více šokového přípravku, než byste použili na zelené řasy. Spusťte bazénovou filtraci alespoň na 24 hodin, aby šokový přípravek mohl cirkulovat.
 • Podle potřeby opakujte kroky 3, 4 a 5. Podle potřeby bazén testujte, kartáčujte a šokově ošetřujte, dokud nebude váš bazén 100% bez řas a chemie vody vyvážená.

Černé řasy

Za nejobtížněji zvládnutelnou řasu je často považována řasa, kterou běžně označujeme jako "černá řasa". Je však také pravděpodobně nejsnadnější jí předcházet. Černé řasy se obvykle prosazují v oblastech bazénu, které trpí špatnou cirkulací vody. Jako místa, kde se černé řasy v konkrétním bazénu nadále objevují, jsou často označovány oblasti, jako jsou rohy nebo určité části hloubky, které je pak téměř nemožné odstranit. Nejčastěji tyto oblasti trpí nedostatečnou cirkulací, a proto se do nich pravidelně dostává málo čerstvé vody, dezinfekčního prostředku nebo přípravku proti řasám.

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit růstu černých řas nebo je odstranit, jakmile se objeví, je nejprve odstranit problém(y) s cirkulací. Jakmile se černé řasy začnou tvořit, vytvoří si specializované buňky, které je uzamknou hluboko v pórech povrchu bazénu. Abyste ji mohli účinně potlačit, je třeba zničit všechny její buňky, včetně těch hluboko v povrchu. Pro samotný chlór je téměř nemožné dostat se tak hluboko do pórů bazénu.

Kromě mechanismu přichycení nebo uzamčení černé řasy vytváří rostoucí kolonie také obranný mechanismus. Vnější vrstvy kolonie vytvářejí voskový povlak, který brání proniknutí chlóru nebo algicidů do kolonie a jejímu usmrcení. Proto by měl použitý algicid obsahovat "pronikající" látku. Toto činidlo vlastně pomůže algicidu proniknout do pórů povrchu bazénu a proříznout voskový povlak speciálním smáčecím účinkem, který chlor nemá.

Jak se zbavit černých řas:

 • Vyčistěte filtr. Pokud se ve vašem bazénu vyskytují černé řasy, je pravděpodobné, že je má i váš filtr.
 • Drhněte černé řasy dobrým, tuhým bazénovým kartáčem. To pomůže rozbít ochrannou vrstvu a usnadní to její ošetření.
 • Rozlomte chlorovou tabletu napůl a potřete jí přímo postižená místa. Chlorová kúra zničí kořeny řasy a zabrání jejímu návratu.
 • Bazén otřeste šokem. Protože černé řasy jsou odolnější než jiné druhy řas, možná budete muset použít silnější dávku bazénového šoku. Zkontrolujte pokyny na obalu nebo se poraďte s místním prodejcem bazénových potřeb.
 • Přidejte do bazénu algicid. Ten pomůže zabránit opětovnému růstu černých řas.
 • Spusťte bazénovou filtraci. Nechte jej běžet alespoň 24 hodin, aby se zajistila správná cirkulace ošetřovacích prostředků a chemikálií.
 • Otestujte vodu v bazénu. Udržování vyváženého chemického složení vody vám pomůže zabránit budoucímu výskytu.
 • Kdykoli se ve vašem bazénu objeví řasy, je nejlepší poradit se s profesionálním prodejcem bazénů o nejlepším dostupném řešení.

Růžové řasy

Stejně jako černé řasy, ani tento červenorůžový porost není pravou řasou. Ve skutečnosti se jedná o druh bakterie - v tomto případě o slizovitou bakterii, které se daří v okolí PVC trubek a na stinných místech na hladině vašeho bazénu. Stejně jako všechny ostatní druhy řas je růžový sliz zcela neškodný. Na rozdíl od černých řas růžové řasy postrádají ochranný obal, takže jejich odstranění není nijak zvlášť náročné.

Jak se zbavit růžových řas

 • Všechny růžové řasy vydrhněte bazénovým kartáčem.
 • Použijte intenzivní šokové ošetření chlorem. Protože se nejedná o skutečný druh řasy, budete muset použít vyšší dávku, abyste růžovou řasu zničili.
 • Spusťte bazénový filtr na 24 hodin.
 • Otestujte vodu v bazénu, abyste zajistili vyváženost chemických látek.

Nejčastější dotazy týkající se řas v bazénu:

Jak se zbavit řas?

To záleží na typu řas, se kterými se potýkáte. Například zelené řasy lze snadno zničit pomocí šokového ošetření bazénu. Naproti tomu černé řasy vyžadují vícestupňový přístup, který zahrnuje drhnutí kartáčem a ošetření chlorovými tabletami.

Jsou řasy v bazénu nebezpečné?

Ne, možná vypadá nechutně, ale řasy v bazénu nejsou nijak zvlášť nebezpečné. Je však třeba zmínit, že řasy mohou být kluzké na chůzi. A některým plavcům mohou řasy způsobit mírné podráždění kůže nebo očí.

Co způsobuje řasy v bazénu?

Ve většině případů jde o údržbu bazénu, hladinu chlóru a rovnováhu vody. Příliš mnoho organických nečistot (myslíme listí, špínu atd.) nebo voda, která není správně vyvážená, může být náchylnější k růstu řas. Abyste v budoucnu předešli jejich propuknutí, udržujte bazén v čistotě a pravidelně testujte vodu. Jednou týdně byste také měli bazén šokovat a filtr pouštět alespoň 8-12 hodin denně.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram