logo panemzahrady

Jak zazimovat bazén

Doba čtení 8 minuty

S blížícím se chladným počasím je čas začít přemýšlet o zazimování bazénu. Zazimování - neboli uzavření bazénu na sezónu - pomáhá chránit bazén před nákladnými škodami spojenými se zamrzáním vody. Je to také skvělý způsob, jak udržet bazén v čistotě a zajistit, aby byl připraven na další plaveckou sezónu.

Máte dotazy k uzavírání bazénu? Jste nováčkem v zazimování? Zde je několik kroků, které je třeba dodržet, aby byl váš bazén na zimu co nejbezpečnější.

muž čiští bazén

Co je to zazimování bazénu?

Vyvážení vody

Než bazén na sezónu uzavřete, budete se chtít ujistit, že je voda ve vašem bazénu vyvážená. Tím, že zajistíte, aby chemie vody v bazénu byla taková, jaká má být, se vyhnete pracné údržbě, až přijde čas bazén opět otevřít.

V tomto případě je důležitá dobrá testovací sada. V bazénu budete chtít otestovat vodu na následující hodnoty:

  • pH
    Jedná se o míru kyselosti vody v bazénu. pH může ovlivnit vše od růstu řas a koroze až po pohodlí a čistotu. Může také ovlivnit účinnost ostatních chemických látek ve vašem bazénu. Ideální hodnota pH je 7,2 a 7,6 částic na milion (PPM). Pokud je pH vašeho bazénu příliš vysoké nebo příliš nízké, můžete podle potřeby použít chemický přípravek pro zvýšení nebo snížení pH.
  • Celková alkalita
    Alkalita přímo ovlivňuje pH vašeho bazénu. Pokud je například celková alkalita vašeho bazénu příliš vysoká, bude i pH příliš vysoké. Pokud je vaše celková alkalita příliš nízká - hádáte správně - vaše pH bude také příliš nízké. Chtěli byste, aby se alkalita vašeho bazénu pohybovala kolem 100 PPM.
  • Tvrdost vápníku
    Vápník je v bazénové vodě přítomen vždy. Pokud je však hladina vápníku příliš vysoká nebo příliš nízká, můžete se setkat s řadou problémů, jako je koroze a usazování vodního kamene. Zaměřte se na obsah vápníku v rozmezí 100-400 PPM. Ke zvýšení hladiny vápníku použijte přípravek pro zvýšení tvrdosti a ke snížení hladiny vápníku použijte sekvestrační prostředek (oba přípravky jsou k dostání v každém bazénu nebo železářství).

Profesionální tip: Zavíráte bazén na sezónu? Zvažte investici do zazimovacích chemikálií, které udrží chemii vody v bazénu vyváženou a v pořádku. Pro více informací můžete navštívit místního odborného prodejce bazénů.

Přidejte šokovou úpravu

Jedna z kritických složek uzavření bazénu: hladina chlóru. Chlor zabraňuje tvorbě řas, rozkládá bakterie a udržuje váš bazén čistý a svěží. Než bazén na sezónu uzavřete, je dobré dodat mu extra silnou dávku chlóru v podobě šokového ošetření. Šokování bazénu je snadné: použijte šokovou kúru, která zvýší koncentraci chloru na 10 až 12 PPM. Poté počkejte jeden nebo dva dny, než chlor klesne na normální úroveň, tedy asi 1,5 až 3,5 PPM.

Profesionální rada: Nejlepších výsledků dosáhnete, když bazén šokově ošetříte několik dní před plánovaným uzavřením.

Vyjměte a vyčistěte bazénové vybavení a příslušenství

Odstraňte všechny koše skimmerů, ohřívače, skluzavky, nástěnné armatury, vysavače, bazénové čističe, žebříky a zábradlí. Všechny předměty očistěte, nechte je důkladně vyschnout a uložte je na bezpečné a suché místo. Jakmile je vybavení odstraněno, odstraňte z bazénu veškeré nečistoty pomocí síťky, měkkého koštěte nebo i hráběmi na listí.

Snižte hladinu vody

Ke snížení hladiny vody v bazénu můžete použít buď filtrační čerpadlo, nebo ponorné čerpadlo. Hladinu budete muset snížit asi 4 až 6 palců pod nejnižší vodovodní potrubí, obvykle potrubí zpětného toku vody. Ujistěte se, že hladina vody je alespoň pod skimmerem. Skimmer nadzemního bazénu můžete odstranit.

Vypusťte čerpadlo, filtry, ohřívače a chlorovací zařízení.

Vaše čerpadlo, filtr, ohřívač a chlorátor mají vypouštěcí zátku. Buď z nich vypusťte vodu, nebo vyfoukejte potrubí vysavačem. Poté je čas vyčistit váš bazénový filtr: Pískové filtry a filtry s obsahem diamantové zeminy (DE) je třeba zpětně propláchnout, poté odpojit a uložit na bezpečné a suché místo. Kartušové filtry je třeba důkladně vyčistit a nechat zcela vyschnout (to je také vhodná doba pro kontrolu kartušového filtru, zda není poškozen).

Pokud je filtr dostatečně malý, můžete jej rozebrat a uskladnit na zimu. Z těchto jednotek vyjměte zástrčky. Pokud je opět zapojíte a stane se, že se do nich dostane voda, mohou zamrznout a zařízení prasknout.

Profesionální tip: Během údržby bazénu při zazimování umístěte všechny zátky do koše skimmeru. Tak budete vědět, kde jsou, až je budete příští jaro potřebovat.Vyprázdněte podavač chemikálií
Pokud máte podavač chemikálií, vypusťte jej a vyprázdněte. Ponechání chemikálií v chemickém podavači během zazimování bazénu může poškodit vaše zařízení. Nezapomeňte vrátit víčko na podavač chemikálií a nezapomeňte si nasadit ochranné brýle a rukavice.

Přidejte zimní kryt

Používejte pevný kryt bazénu, který zadržuje veškeré nečistoty, blokuje slunce a brání růstu řas. A nezapomeňte na vzduchový polštář! Vzduchové polštáře, které se vejdou pod zimní kryt bazénu, pomáhají zmírnit tlak - a chrání stěny bazénu - když voda v bazénu zamrzá. Vzduchové polštáře mohou také zabránit tomu, aby se ve středu krytu bazénu shromažďovalo listí, nečistoty a voda.

Bazén Zimní zakrytí bazénu

Profesionální rada: Nedovolte, aby se váš zimní kryt pod tlakem prohýbal. Zvažte pořízení čerpadla na zakrytí bazénu, které odstraní vodu a roztátý sníh dříve, než způsobí škody.

Máte domácí zvířata? Máte děti? Bezpečnost na prvním místě!

Bezpečnostní kryty jsou účelově konstruovány tak, aby byly pevnější než standardní zimní kryty bazénů. Bezpečnostní kryty jsou o něco dražší, ale mnoho majitelů bazénů zjistilo, že se jim příplatek vyplatí: Bezpečnostní kryty vydrží déle (pokud jsou samozřejmě správně udržovány a skladovány) a jsou dostatečně pevné, aby zabránily pádu dětí a malých zvířat do vody bez dozoru.


Pokud chcete vědět jak udržovat bazén při používání čistý, máme pro vás komplexní článek co vše je potřeba dodržet


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram