logo panemzahrady

Lze použít perlit místo štěrku?

Doba čtení 12 minuty

Perlit jako vytěžené vulkanické sklo, které se zahřívá, dokud se explozivně nerozskočí na kulatý bílý a lehký materiál, je ideální pro použití místo štěrku. Při potřebě drenáže funguje stejně, ale problémem je jeho hmotnost. Je ideální do půdních směsí včetně startovací směsi pro osivo a má mnoho využití v zahradnictví.

Perlit

Perlit pro odvodnění

Pokud jste se také stali amatérskými zahrádkáři, pak jste slovo "drenáž" pravděpodobně slyšeli nejméně desetkrát.

Možná jste se dočetli, že některé rostliny prospívají ve vlhkém prostředí, ale většina z nich dává přednost "úrodné, dobře odvodněné půdě" - nebo to alespoň stojí na těch malých visačkách na sazenice, které dostáváme v obchodě.

Zdá se, že každý chce mít dobrou drenáž a zároveň zajistit rostlinám dostatek vody pro jejich dobrý zdravotní stav a růst. Zní to složitě? Ukázalo se, že ve skutečnosti není.

Co je to drenáž?

Co je to tedy drenáž a proč ji potřebujeme? Inu, pokud nepěstujeme lekníny nebo jiné vodní rostliny, je správná drenáž půdy zásadní, aby kořeny rostlin neseděly ve vodě.

To může vést k hnilobě a v podstatě k utopení rostlin, o které jste se tak pečlivě starali od semínek nebo které jste pečlivě převezli z obchodu, aniž by se více než jednou převrhly.

Náhrady

Stejně jako pekaři, i zahrádkáři se vyžívají v chytrých náhradách, aby ušetřili peníze a snížili celkové množství odpadu, nemluvě o možnosti pochlubit se novým šikovným využitím punčocháčů, které jsme našli.

Dvě slova: melounová houpací síť!

V dnešním životě můžeme najít alternativu pro vejce, mléko, sýr, maso, lepek, krém na obličej, zdroje energie, na co si vzpomenete! A co teprve na našich vlastních zahrádkách?

Můžeme místo štěrku použít perlit?

Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, je třeba nejprve prozkoumat využití každého z nich v okolí domu.

Štěrk

štěrk

Štěrk nebo jemný písek má na zahradě i kolem domu mnoho využití; od cestiček a chodníčků a kolem vodních prvků až po použití jako mulčovací vrstva k potlačení plevele a zabránění ztrátám vody.

Když je rozprostřen v tenkých nebo silných vrstvách, váha drobných kamínků velmi ztěžuje klíčení a protlačování semen plevelů.

Tuto techniku lze použít i kolem rostlin, pokud dbáme na to, abychom kolem stonků dlouhověkých trvalek zajistili volný prostor 4 až 6 cm. Hlavní nevýhodou použití štěrku mezi rostlinami je, že jednou položený štěrk se velmi obtížně odstraňuje.

Chcete-li tuto teorii vyzkoušet, zkuste na zahradní půdu vysypat hromadu písku a pak se ji pokusit odstranit. Proto jej mnoho vynalézavých zahrádkářů volí jako dlouhodobou mulčovací vrstvu kolem stromů, keřů a sukulentních zahrad, které nehodlají příliš měnit nebo přemisťovat.

Existuje stará zahradnická pověst, že přidání štěrku na dno květináčů zvyšuje odvodnění. Tato teorie byla opakovaně testována a dnes se zahrádkářská komunita většinou shoduje na tom, že to pouze zvyšuje hmotnost a zmenšuje prostor pro pěstování v květináči, čímž ho v podstatě zmenšuje.

Jediný případ, kdy je přidání drobných kamínků nebo písku do zahradní půdy prospěšné, je, pokud máte hustou, jílovitou půdu, která zadržuje vlhkost jako bažina.

V takovém případě může být doplnění štěrkem nebo pískem rozdílem mezi tím, že nebudete schopni vypěstovat vůbec nic, a tím, že se z ní stane naprosto farmářská půda. V takovém případě kameny rozbijí jíl a umožní vodě pronikat do půdy pod ním.

Použití štěrku na zahradě

A co v terénních úpravách? Zde má štěrk více než sto a jedno použití, například na cestičky, mezi cihly nebo kameny, do příkopů pro odvodnění nebo jako obruba kolem vodních prvků a další.

Někteří lidé dokonce používají štěrk pro celý dvorek, aby se vzdali neustálé potřeby sekat trávu, která nikdy nepřestane růst!

To je samozřejmě mnohem méně náročné na údržbu ve srovnání s bujnou plochou připomínající golfové hřiště, kterou je třeba sekat každý týden, aby nevypadala jako noční můra.

Jen se nepokoušejte s tím štěrkem, jakmile je jednou posekaný, hýbat. Nejlepší možností by v tu chvíli bylo zakrýt ho jako pupínky na tváři puberťáka na maturitní ples.

Teď, když víme o použití štěrku trochu víc, přejděme k perlitu. Přestože mezi výtvarnou komunitou zní perlit jako obskurní odstín bílé, je ve skutečnosti docela běžný a pro moderního zahradníka užitečný.

Použití perlitu na zahradě

Jak možná víte nebo nevíte, zemina do květináčů se používá, ano, hádáte správně, pro rostliny v květináčích. Proč? Protože splňuje tři hlavní úkoly:

Má dobrou drenáž, dobré provzdušnění a zadržuje vodu déle než tradiční půdní směsi.

Co zajišťuje lepší drenáž a provzdušnění než jiné zahradní zeminy? Obvykle je to perlit, izolační polystyren podobný sopečnému sklu, který při zahřátí praská jako popcorn.

Je nasekaný na malé kousky a smíchaný s několika dalšími přísadami, aby vznikla sterilní půda pro květináče.

Na první pohled vypadá velmi podobně jako hromada světlého štěrku.

Po zahřátí perlit praská a rozpíná se až na třináctinásobek svého původního stavu, přičemž se skládá převážně ze vzduchu. Kromě toho, že vám odlehčí při přenášení rostlin v květináčích, vytváří v půdě dobré provzdušnění a izoluje rostliny od teplotních výkyvů.

Absorbuje také vlhkost jako houba, což znamená, že vaše květináče budou déle vysychat. Pokud žijete v oblasti, kde jsou náklady na vodu vysoké, nebo pokud máte dlouhou vzdálenost, na kterou musíte přenášet konve do dešťové nádrže a zpět.

Až příště uvidíte rostlinu v květináči, podívejte se dovnitř květináče, ve kterém sedí. Pravděpodobně zjistíte, že tmavá směs zeminy je poseta malými bílými tečkami jako bezmračná noční obloha.

To bude perlit nebo vermikulit. Díky vysokému obsahu vzduchu se při zalévání půdy perlit zvedá k horní části květináče, proto starší rostliny v květináčích často vypadají, jako by měly nahoře silnou vrstvu pěny.

Nahrazení štěrku perlitem

Nyní, když známe některá použití a výhody štěrku a perlitu, můžeme si položit otázku, zda je lze vzájemně nahradit.

Upřímně? Odpověď na tuto otázku skutečně závisí na tom, o jaký projekt se jedná.

Řekněme, že byste rádi vytvořili chodník, který se vine vaší zahradou. Nemáte v plánu v budoucnu využívat plochu chodníku jako obdělávatelnou půdu a nechcete, aby se všude objevoval plevel rychleji než korálky o masopustu.

Štěrk může být nejlepší volbou. V tomto případě je hmotnost štěrku velmi důležitá, byl by tedy perlit dobrou náhradou? Protože je velmi lehký, nebyl by schopen potlačit žádný plevel a pravděpodobně by vydržel velmi krátkou dobu.

Jen si představte, jak by se chovala silná vrstva jemně nasekaného polystyrenu ve větru. Ze stejného důvodu by nebylo možné nahradit štěrk perlitem ani jako mulčovací vrstvu kolem keřů nebo odolných trvalek.

Perlit jako drenáž

Co takhle vytvořit drenážní příkop na vlhkém místě nebo v okolí vodního prvku? Zde jde o to vytvořit hluboký příkop a vyplnit ho štěrkem, aby voda odtékala dolů a neusazovala se na trávě, půdě nebo jakémkoli půdním krytu.

Vytvoření bahnité bažiny. Tato strategie je velmi účinná, protože zabraňuje tomu, aby rozmočená a mokrá půda prosakovala do zahrady a na chodníky.

Dobře, štěrk je zde solidní první volbou, ale mohl by být perlit? To je nepravděpodobné. Lehká vulkanická hornina by absorbovala vodu jako houba a ve skutečnosti by vodu ve vašem příkopu zachytila, čímž by se popřel celý smysl projektu.

S přihlédnutím ke všemu, Co tedy použít perlit mezi cihly nebo kameny jako suchou maltu pro vytvoření cestičky nebo krajinného prvku?

Při dešti by se pouze rozpínal a posouval cihly nebo kameny dále od sebe, čímž by zničil veškerý pečlivý čas, který jste věnovali vyrovnávání každé jednotlivé cihly.

Existuje tedy nějaká situace, kdy lze perlit vůbec nahradit štěrkem?

Ano! Jak bylo uvedeno výše, mnoho zahrádkářů přísahá na použití štěrku nebo písku smíchaného s běžnou zahradní zeminou pro zlepšení drenáže. Štěrk se sice nejlépe používá jako vrchní vrstva mulče pro odvodnění, ale jeho přimíchání do jiné půdy může skutečně pomoci rozbít složení a umožnit vznik vzduchových kapes, aby voda mohla v obtížné půdě putovat směrem dolů.

To už zní jako něco, co dokáže perlit. Ačkoli to někteří považují za kontroverzní, pokud nemáte štěrk nebo jemný písek, který byste mohli přimíchat do zahradní půdy, a pokud si všimnete, že vaše půda působí spíše jako hustá říční hlína, rozhodně můžete přimíchat ten starý pytel perlitu, který leží ve skleníku vaší babičky už více než deset let a sbírá prach.

Stejně jako v případě směsí do květináčů provzdušní půdu, zlepší odtok vody směrem dolů a nakonec z vaší tvrdé půdy udělá úrodné místo pro pěstování vlastních potravin.

Závěr

Ačkoli perlit v některých případech může nahradit štěrk, jak bylo navrženo, každý má své vlastní speciální vlastnosti a jsou vhodné pro jednotlivé scénáře.

Doporučuji zvážit použití perlitu, pokud potřebujete vylehčit půdu v těžkých nádobách nebo u mladých rostlin. Ale pokud jde o krajinářské úpravy, doporučil bych zůstat u štěrku.

Pokud jste v tomto příspěvku našli nějakou hodnotu, zvažte prosím odběr mého blogu pro budoucí aktualizace.

Nezapomeňte, že sklidíte to, co jste zaseli!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram