logo panemzahrady

Jak pěstovat a pečovat o agáve

Doba čtení 11 minuty

Agáve jsou obecně sukulenty s velkými listy zakončenými ostnitými špičkami. Rod agáve je velmi rozmanitý. Existují velké, otužilé exempláře, které mohou dorůstat do výšky i šířky až 3 metrů a více. Dále jsou zde malé agáve velikosti misky a také několik druhů agáve s měkkými listy bez ostnů. Listy agáve mají u odolnějších druhů modrozelenou barvu a u druhů pro teplé klima šedozelenou. Některé jsou pestře zbarvené se zlatými nebo bílými znaky.

Tento pomalu rostoucí sukulent je obvykle nejlepší vysazovat na jaře nebo na začátku podzimu. Když agáve po několika letech nebo dokonce desetiletích dozraje, ze středu rostliny často vyrůstá vysoký květní stvol. Květy jsou zvonkovité a dlouho vydrží v odstínech bílé, žluté a zelené. U většiny druhů agáve, jakmile květy vytvoří semenné lusky s bobulemi, rostlina odumírá. Šťáva agáve je toxická pro lidi i domácí zvířata.

Agáve

Péče o agáve

Agáve se pěstují pro své dramatické listy, nikoliv pro květy. K vytvoření sochařského středu zahrady stačí jedna velká agáve. Jen se ujistěte, že je kolem ní dostatek místa k procházení, aby se nikdo náhodou neotřel o její ostnaté špičky. Agáve mohou také tvořit pěkná seskupení na okrajích a vytvářet texturní kontrast s jinými rostlinami. Jejich kombinace s okrasnými travinami může zjemnit jejich tvrdé okraje. Malé druhy agáve se navíc výborně hodí do nádob v interiéru i exteriéru.

Agáve se daří i při zanedbávání. Základem je zajistit jim dobře propustnou půdu a dostatek slunečního světla. Pokud jsou pěstovány v prostředí, které jim vyhovuje, nepotřebují od vás téměř žádnou doplňkovou péči.

Světlo

Rostliny agáve dávají přednost místu s hodně slunečním zářením, což znamená alespoň šest hodin přímého slunečního světla po většinu dní. Snesou však i trochu stínu. Čím teplejší je podnebí, tím více stínu snesou.

Půda

Agáve snesou jakoukoli dobře propustnou půdu, ale přednost dávají kamenité nebo písčité půdě. Špatná drenáž půdy může vést k hnilobě kořenů, která může rostlinu zahubit. Kromě toho mají rády mírně kyselé až neutrální pH půdy.

Voda

Dospělé rostliny agáve jsou velmi odolné vůči suchu. Zalévat je zpravidla stačí pouze v případě, že dlouho nepršelo a půda je zcela suchá. Když však rostlinu zakládáte poprvé, zalévejte ji první měsíc každé čtyři až pět dní. Poté zalévejte jednou týdně a postupně zálivku rozšiřujte na každý druhý týden v závislosti na množství srážek.

Teplota a vlhkost

Většina rostlin agáve nesnáší mráz. Většina agáve navíc upřednostňuje klima s nízkou vlhkostí vzduchu. Vysoká vlhkost může vést k hnilobě koruny rostliny.

Hnojivo

Hnojení obvykle není pro rostliny agáve nutné. Přihnojování podporuje kvetení, které nechcete, aby nastalo příliš brzy, protože většina rostlin agáve po odkvětu odumírá.

Agáve

Druhy agáve

Rozsah velikostí a vzhledu druhů agáve je rozsáhlý a zahrnuje např:

  • Agave attenuata: Jedná se o oblíbenou beztrnnou odrůdu, známou také jako liščí ohon nebo dračí agáve. Dorůstá výšky kolem 1.2m až 1.5m a je o něco širší.
  • Agave parviflora: Její listy mají bílé znaky a stočená vlákna, která jí dodávají chlupatý vzhled. Dorůstá výšky jen asi 6 cm a kvete v šesti až osmi letech zelenými květy.
  • Agave tequilana azul: Weberova modrá agáve se používá k výrobě tequily, ale je to také velmi atraktivní zahradní rostlina, která dosahuje výšky až 6 stop a kvete v šesti až osmi letech žlutými květy.
  • Agave victoria-reginae: V době zrání této rostliny se její široké listy stáčejí dovnitř a vytvářejí kopuli. Dosahuje výšky kolem jednoho metru a krémové květy se objevují ve 20 až 30 letech.

Rozmnožování agáve

Dospělé rostliny agáve vytvářejí kolem svého základu mláďata neboli malé nové rostliny. Z těchto mláďat je lze množit. Nejenže je to levný způsob, jak na nové rostliny, ale také se tím zabrání přeplnění dospělé rostliny mladými rostlinami. Mláďata lze obecně množit kdykoli, ale nejlepší je počkat, až dosáhnou průměru několika centimetrů. Zde je návod, jak na to:

  1. Uvolněte půdu kolem mláděte a najděte kořen, který ho spojuje s mateřskou rostlinou. Tento kořen odřízněte ostrou lopatkou a dávejte pozor, abyste nepřerušili kořeny vyrůstající z mláďete.
  2. Opatrně novou rostlinu vykopejte a ponechte co nejvíce kořenů neporušených.
  3. Umístěte nové agáve na několik dní na stinné a větrané místo, aby se na odříznutém kořeni mohl vytvořit kalus.
  4. Mládě zasaďte do malé nádoby s drenážními otvory a použijte směs pro sukulenty. Zeminu lehce navlhčete a nádobu umístěte na světlé a teplé místo.
  5. Když vrchní centimetr půdy vyschne, pokračujte v zalévání, ale půdu nepřehlubujte. Za několik týdnů by mělo být mládě připraveno k přesazení ven, pokud si to přejete.

Jak pěstovat agáve ze semen

Pěstování agáve ze semen je obvykle snadné. Naplňte mělkou nádobu s drenážními otvory směsí pro startování semen. Poté na ni jednoduše rozsypte semena agáve. Všimněte si, zda váš druh agáve vyžaduje ke klíčení semen světlo. Pokud ano, semena nezakrývejte. Pěstební substrát lehce navlhčete a poté nádobu zakryjte plastovou fólií. Nádobu umístěte na místo s teplotou nad 20 stupňů Celsia a jasným, nepřímým slunečním světlem. Sazenice by měly vyrůst za několik týdnů a v té době byste měli odstranit plastovou fólii.

Květináčování a přesazování agáve

Stejně jako mnoho jiných sukulentních rostlin mají agáve mělké kořeny. Můžete je tedy pěstovat v mělké nádobě, protože nepotřebují mnoho půdy. Jen se ujistěte, že nádoba je pevná a dokáže udržet váhu rostliny. Ideální je neglazovaný hliněný květináč, protože umožní odpařování přebytečné půdní vlhkosti přes své stěny. Dbejte také na to, aby nádoba měla dostatek drenážních otvorů.

Použijte dobře propustnou směs do květináčů určenou pro sukulenty. Nádobu zalévejte v létě přibližně jednou týdně, v zimě jednou za měsíc. Před zaléváním počkejte, dokud půda nevyschne několik centimetrů pod povrchem.

Plánujte přesazení agáve každých několik let, až dospěje. Nejvhodnější dobou pro přesazení je jaro nebo léto. Použijte o něco větší nádobu a čerstvou směs na květináče. Jakmile rostlina dospěje, můžete ji ponechat ve stejné nádobě, ale plánujte, že každých pár let obnovíte směs do květináčů.

Přezimování

Agáve pěstované mimo zóny mrazuvzdornosti je třeba na zimu uchovávat v interiéru. Přeneste je dovnitř před jakoukoli hrozbou mrazu podle předpovědi počasí. Nádobu umístěte k nejsvětlejšímu oknu a dbejte na to, aby nebyla v dosahu studeného průvanu. Po celou zimu je zalévejte střídmě. Dobrým pravidlem je zalévat jen tolik, aby listy zůstaly svěží.

Agáve

Běžní škůdci

Agáve mají obecně velmi málo problémů se škůdci a chorobami. Do středu rostliny se však může zavrtat nosatec , který tam naklade vajíčka, a způsobí tak kolaps rostliny. Bohužel si toho pravděpodobně nevšimnete, dokud nebude na záchranu rostliny pozdě. Proto rostlinu raději odstraňte, aby se škůdce nerozšířil na další agáve, které máte.

Běžné problémy s agáve

Při pěstování v podmínkách, které mají agáve rády, se problémy vyskytují jen zřídka. Některé problémy s prostředím však mohou rostlině způsobit potíže.

Opadávání listů

Opadávající listy mohou být příznakem výskytu nosatce. Mohou být ale také způsobeny nesprávnou zálivkou. Přemokření může způsobit uhnívání kořenů. A následně listy nebudou schopny získávat vláhu a živiny z půdy, takže nakonec opadají. Ujistěte se, že mezi zaléváním ponecháváte dostatek času, aby horních několik centimetrů půdy vyschlo.

Žloutnutí listů

Přemokření je také častým viníkem žloutnutí listů agáve. Žloutnutí listů může být také způsobeno nedostatečným slunečním zářením, které způsobuje, že rostlina ztrácí svou živost. Sledujte rostlinu po celý den, abyste se ujistili, že není dlouho ve stínu. Pokud ano, zvažte její přemístění na slunnější místo.

Je péče o agáve snadná?

Rostliny agáve jsou při pěstování v podmínkách, které jim vyhovují, odolné a nevyžadují velkou péči.

Jak rychle agáve roste?

Rostliny agáve obecně rostou pomalu a jejich zrání může trvat i několik let.

Jak často je třeba agáve zalévat?

Agáve mají vysokou odolnost vůči suchu. Obvykle je třeba je zalévat pouze jednou za dva týdny až jednou za měsíc, v závislosti na množství srážek a slunečních podmínkách.

Chcete se podívat na další snadno pěstovatelné sukulenty? Tak si přečtěte náš článek 15 snadno pěstovatelných sukulentů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram