logo panemzahrady

Rakytník řešetlákový - informace o výsadbě rakytníkových stromů

Doba čtení 4 minuty

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je vzácný druh ovoce. Patří do čeledi Elaeagnaceae a pochází z Evropy a Asie. Rostlina se používá k ochraně půdy a volně žijících živočichů, ale také produkuje chutné, trpké (ale citrusové) plody s vysokou výživnou hodnotou. Rakytník řešetlákový, nazývaný také mořské třešně, má mnoho druhů, ale všechny nesou společné znaky. Přečtěte si další informace o rakytníku, abyste se mohli rozhodnout, zda je tato rostlina pro vás vhodná.

Rakytník

Informace o rakytníku

Vždy je fascinující zajít na farmářský trh a podívat se na nové a jedinečné kultivary ovoce, které tam lze najít. Rakytník se občas vyskytuje vcelku, častěji se však vyskytuje rozdrcený na džem. Jedná se o neobvyklé ovoce, které bylo do Spojených států dovezeno v roce 1923.

Rakytník řešetlákový je mrazuvzdorný a má pozoruhodnou odolnost vůči suchu a zasolení. Pěstování rakytníku je poměrně snadné a rostlina má jen málo problémů se škůdci nebo chorobami. Většina lokalit výskytu rakytníku se nachází v severní Evropě, Číně, Mongolsku, Rusku a Kanadě. Je stabilizátorem půdy, potravou a krytem pro volně žijící zvířata, opravuje pouštní oblasti a je zdrojem komerčních produktů. Rostliny mohou růst jako keře o výšce menší než 2 stopy (0,5 m) nebo jako stromy vysoké téměř 6 m. Větve jsou trnité se stříbřitě zelenými kopinatými listy. K tvorbě květů je třeba samostatná rostlina opačného pohlaví. Ty jsou žluté až hnědé a na koncových hroznech. Plodem je oranžová peckovice, kulatá a 0,8 - 0,5 cm dlouhá.

Rostlina je hlavním zdrojem potravy pro některé můry a motýly. Kromě potravy se rostlina používá také k výrobě pleťových krémů a pleťových vod, potravinových doplňků a dalších kosmetických výrobků. Jako potravina se běžně používají koláče a džemy. Rostliny mořské třešně přispívají také k výrobě vynikajícího vína a likéru.

Rakytník

Pěstování rakytníku

Pro výsadbu rakytníku si vyberte slunné místo. Při nedostatku světla bude úroda chudá. Nabízejí okrasnou zajímavost, protože bobule vydrží i přes zimu. Rakytníky mohou tvořit vynikající živý plot nebo bariéru. Hodí se také jako břehová rostlina, dbejte však na to, aby půda byla dobře odvodněná a nebyla zamokřená. Rostlina má agresivní bazální výhonky a může přísušně růst, proto buďte opatrní při výsadbě rakytníků v blízkosti základů domu nebo příjezdové cesty. V některých oblastech je rostlina považována za invazní.

Rostliny podle potřeby prořezávejte, aby co nejvíce terminální plochy bylo vystaveno slunci. Rostlinu udržujte rovnoměrně vlhkou a na jaře ji přihnojujte krmivem s vyšším obsahem fosforu než dusíku. Jediným skutečným hmyzím škůdcem je japonský brouk. Odstraňte je ručně nebo použijte schválený organický pesticid. Vyzkoušejte některou z těchto odolných rostlin ve vaší krajině a získejte novou jedinečnou chuť a efektní vzhled.


Pokud se vám článek líbil, připravili jsme pro vás i soupis ovocných stromů k pěstování na dvoře, či doma.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram