logo panemzahrady

Tipy jak a kdy zalévat zahradu

Doba čtení 4 minuty

Mnoho lidí přemýšlí, jak zalévat zahradu. Mohou se potýkat s otázkami typu: "Kolik vody mám zahradě dávat?" nebo "Jak často mám zahradu zalévat?". Ve skutečnosti to není tak složité, jak se zdá, ale některé věci je třeba zvážit. Patří mezi ně typ půdy, kterou máte, jaké je u vás podnebí nebo počasí a jaké druhy rostlin pěstujete. 

zahradní postřikovač na zalévání

Kdy zalévat zahradu 

"Kdy a jak často zalévat zahradu?". Ačkoli obecné pravidlo říká, že každý týden je třeba zalévat zhruba 2,5-5 cm hlubokou vodou, a to zřídka, na rozdíl od častějšího mělkého zalévání, ve skutečnosti to závisí na řadě faktorů.

Za prvé, vezměte v úvahu vaši půdu. Písčitá půda bude zadržovat méně vody než těžší jílovitá půda. Proto bude rychleji vysychat, zatímco jílovitá půda bude déle zadržovat vláhu (a je náchylnější k přemokření). Proto je tak důležité půdu doplňovat kompostem. Zdravější půda lépe odvádí vodu, ale umožňuje také určité zadržování vody. Dobrým nápadem je také použití mulče, který snižuje potřebu zalévání.

O tom, kdy zahradní rostliny zalévat, rozhodují také povětrnostní podmínky. Pokud je například horko a sucho, budete muset zalévat častěji. V deštivých podmínkách je samozřejmě potřeba zalévat jen málo. Také rostliny určují, kdy a jak často je třeba zalévat.

Různé rostliny mají různé potřeby zavlažování. Větší rostliny potřebují více vody, stejně jako nově vysazené rostliny. Zelenina, záhonové rostliny a mnohé trvalky mají mělčí kořenový systém a také vyžadují častější zalévání, někdy i denně - zejména při teplotách nad 29 °C. Většina rostlin v nádobách potřebuje v horkých a suchých podmínkách zalévat denně - někdy dvakrát nebo dokonce třikrát denně. K tomu, kdy zahrady zalévat, patří také denní doba. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, kdy se snižuje odpařování, ale v pořádku je i pozdní odpoledne - za předpokladu, že zabráníte přemokření listů, které může vést k houbovým problémům. 

Kolik vody mám dávat zahradním rostlinám? 

Hluboká zálivka podporuje hlubší a silnější růst kořenů. Proto je vhodnější zalévat zahradní rostliny přibližně jednou týdně do hloubky 5 cm. Častější, ale méně hluboká zálivka vede pouze ke slabšímu růstu kořenů a odpařování. Závlahové postřikovače jsou často odmítány, s výjimkou trávníků, protože i ty ztrácejí více vody odpařováním.

Vždy je lepší zavlažování pomocí hadic nebo kapénkové závlahy, které se dostanou přímo ke kořenům a zároveň udržují listy suché. Samozřejmě existuje i stará známá metoda ručního zavlažování, ale protože je časově náročnější, je lepší ji ponechat pro menší zahradní plochy a rostliny v nádobách. Znalost toho, kdy a jak správně zalévat zahradu, může zajistit zdravé vegetační období se svěžími rostlinami.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram