logo panemzahrady

13 tipů pro výsadbu živých plotů

Doba čtení 6 minuty

Podzim, ve kterém se právě nacházíme, je ideálním obdobím pro zasazení rostlin živého plotu do země. Rostliny jsou pak v klidovém stavu, jak se tomu krásně říká. Samozřejmě, že nyní není jediná možná doba pro jejich výsadbu, můžete tak učinit od září do května.

Teploty však nyní klesají a obecně trochu více prší, takže je nemusíte často zalévat. Na druhou stranu, pokud mrzne, nedoporučujeme zasazovat a to z několika důvodů. Nejenže se nedá (pořádně) vykopat půda, ale není to příznivé ani pro kořeny, protože se v půdě mohou jen těžko nebo se jim nepodaří usadit vůbec.

Plánujete tedy vysadit nový živý plot? Pak je právě teď ten správný čas. Tímto způsobem dosáhnete nejlepšího výsledku. Je moudré připravit si důkladně několik věcí a také živý plot poté dobře zalévat.

živý plot s brankou

13 tipů pro výsadbu živých plotů

Pokud budete tento řád dodržovat, budete se moci v následujících letech plně těšit z krásného živého plotu:

 1. Ujistěte se, že plocha, kam chcete živý plot umístit, je zcela bez trávy a plevele.
  Proč? Zpříjemní to práci, určitě to lépe vypadá a kořeny nových rostlin živého plotu potřebují všechny živiny, které mohou z půdy získat. Rostliny si nemohou dovolit soupeřit s okolním plevelem.
  Máte hodně plevele? Pak možná budete chtít zvážit přidání mulče (hrubé organické hmoty, jako jsou větve a kůra) do půdy. Ta zabrání růstu plevele.
 2. Vykopejte příkop asi dvakrát širší než samotná rostlina. Dbejte také na to, aby byl příkop o 3 až 5 centimetrů hlubší než kořenový bal.
 3. Důkladně nakypřete půdu a smíchejte asi tři centimetry zeminy z květináčů s půdou ze zahrady. Tím se půda trochu odlehčí, což výrazně pomůže kořenům, aby se dobře a rychle usadily.
 4. Rostliny pro živý plot umístěte nebo položte podél výkopu přesně tam, kam je chcete zasadit. Přitom můžete v případě potřeby snadno něco upravit.
  Naše rada zní: sázejte přibližně dvě až tři rostliny živého plotu na jeden běžný metr. Samozřejmě je můžete vysadit i blíže k sobě nebo dále od sebe. To záleží jen na vás.
 5. Umístěte rostliny vzpřímeně a přesně doprostřed výkopu. To je nesmírně důležité. Jinak vám bude živý plot růst nakřivo a to není hezký pohled. A ne - věřte nám - to nelze vyřešit stříháním. Vždycky to bude vidět, a to je velká škoda.
 6. Dbejte na to, abyste kořenový bal umístili asi dva centimetry pod povrch. Proč tomu tak je? Mnoho lidí si myslí: umístím rostlinu pěkně hluboko do země. To je však nepříznivé. Je lepší zasadit rostlinu živého plotu příliš vysoko než příliš hluboko.
  Kořeny mohou velmi snadno růst dolů, ale růst nahoru je mnohem obtížnější. Kromě toho je na jaře půda těsně pod povrchem teplejší než hlouběji, což může způsobit, že kořeny začnou rašit. Proto rostlinu živého plotu umístěte do stejné hloubky, v jaké byla ve školce. V případě pochybností ji sázejte co nejvýše.
 7. Poté vyplňte výkop směsí kompostu a zeminy z vaší zahrady. Pak výkop zcela vyplňte zeminou z květináčů nebo kompostem, aby byla půda co nejvzdušnější.
 8. Půdu dobře přitlačte, aby rostliny živého plotu bezpečně stály.
  Ale pozor: zeminu příliš nezatlačujte, protože kořeny mají rády vzdušné prostředí, ve kterém se mohou usadit. Pokud je půda velmi hustá, rostlinám to ztěžuje práci.
 9. Po výsadbě rostliny dostatečně zalijte, aby se mohly rychle a pevně usadit. Pokud je půda již poměrně mokrá nebo v období po vysazení rostlin hodně prší, pak samozřejmě nemusíte zalévat příliš. Posuďte to podle své situace.
 10. Vyberte místo s plným nebo částečným slunečním svitem - na plném slunci rostou rychleji. Stačí šest hodin přímého slunečního světla denně.
 11. V chladnějších měsících zalívejte živý plot dvakrát měsíčně měsíčně. V teplých měsících až třikrát za měsíc. V případě období sucha nebo extrémních veder zalévejte stromy častěji.
 12. Nedostatek vody u thují poznáte snadno: špičky jehlic začnou hnědnout nebo listy vypadají matně, zažloutle a slabě. Příznakem přemokření jsou opadávající větve a změna barvy větví.
 13. Obecně platí, že živý plot není třeba hnojit. Jednou nebo dvakrát ročně však můžete podpořit vyváženým hnojivem s pomalým uvolňováním, například hnojivem 10-10-10. Pokud se rozhodnete přihnojit, udělejte to brzy na jaře po posledních mrazech sezóny nebo na začátku podzimu.
živý plot vedle cesty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram