logo panemzahrady

Jak chráníte rostliny živého plotu před zimním chladem?

Doba čtení 5 minuty

Raději si koupíte živý plot, abyste se o ně nemuseli příliš starat. Je to tak? Alespoň to předpokládáme, kvůli pohodlí. Přijde vám vhod, že se nemusíte během chladných zim strojit na ochranu svého metrového a často i metrového živého plotu. V mnoha případech jsou velmi odolné, například bukové živé ploty, túje, cypřiše a mnoho dalších. Vavřín má odrůdy, které jsou středně odolné.

živý plot

A co je tedy středně, odolné nebo velmi odolné?

Dobrá otázka! Vysvětlíme si níže rozdíly:

  • Mírně odolné rostliny přežijí krátké období mírných mrazů mezi 0 a -10 stupni Celsia. Pokud však toto období trvá delší dobu, měli byste je přesto před mrazem chránit.
  • Středně odolné rostliny byste měli hlídat, když se mrazy trochu zhorší. A tím máme na mysli teploty mezi -10 a -15 stupni Celsia.
  • Velmi odolné rostliny: Ty přežijí i období velkých mrazů od -15 do -25 stupňů Celsia. Není se čeho bát.

Při slově "noční mráz" nepropadejte panice, protože noční mráz není žádný skutečný mráz.

Při zaslechnutí tohoto slova není třeba panikařit. Toto slovo říká vše. Mrzne pouze v noci. Pro pěstitele to skutečně nelze nazvat skutečným mrazem. Noční mráz se pro rostliny stává problémem pouze tehdy, pokud mrzne i přes den. Máme na mysli: chladnější než -5 stupňů Celsia. Pozor byste si však měli dát, pokud zároveň sněží. Zejména pokud máte na zahradě středně odolné rostliny živého plotu.

Je však samozřejmě rozumné udržovat podmínky pro váš živý plot co nejoptimálnější. Dbejte tedy na to, aby půda nezůstávala příliš mokrá. Protože když tato voda začne mrznout, jsou kořeny a nakonec i celá rostlina odsouzeny k zániku.

živý plot

Chránit rostlinu v květináči nebo nádobě je lepší než ji zasadit do země.

Rostlina živého plotu se zpravidla vysazuje do půdy, ale pokud jste jednu nebo více rostlin umístili do květináčů nebo nádob, je dobré na mráz také dohlédnout. Rostliny ve volné půdě jsou mnohem méně náchylné k mrazu. Je to proto, že kořeny rostliny v nádobách nebo květináčích jsou nad zemí. Což znamená, že rychleji zmrznou. To platí i pro mrazuvzdorné rostliny. Kořeny rostlin ve volné půdě jsou naopak mnohem lépe chráněny. Vrchní vrstva půdy může v případě potřeby zmrznout, ale mráz se nedostane do spodních částí; ke kořenům.

Jak chránit rostlinu v květináči?

Květináč můžete případně izolovat. To je nejlepší udělat ještě předtím, než do něj rostlinu vložíte. Izolované květináče si můžete objednat i online, takže nemusíte pracovat s izolačním materiálem, jako je bublinková fólie nebo polystyren. Dno květináče nechte vždy otevřené, jinak voda nebude moci odtékat. Celý květináč s rostlinou můžete také umístit dovnitř na místo, kde nemrzne. Dbejte na to, abyste měli dostatek prostoru. A ano, buďme upřímní: je mnohem jednodušší nechat je venku!

Jak chráníte rostliny ve volné půdě?

Pokud opravdu potřebujete rostliny na živém plotě ochránit před chladem, nejlépe uděláte, když použijete tkaninu. Lehkou látku, kterou kolem rostliny uvážete. Rostlina přes látku dostane právě tolik kyslíku, kolik potřebuje. Nedoporučuje se používat neprodyšné ochranné prostředky - například fólii - protože by se listy mohly udusit a odumřít.

Opět platí, že pokud to není nutné, opravdu byste rostlinu chránit neměli. Většina rostlin se dokáže před chladem ochránit sama. A rozhodně byste měli být opatrní v okamžiku, kdy teploty začnou opět stoupat. Ochranu odstraňte co nejdříve.

Lepším řešením je chránit rostliny přirozeným způsobem. Naše rada: Neuklízejte listí na zahradě, protože to vypadá lépe, nechte je tam až do března. Poskytují přirozenou izolaci pro půdu. A tím chráníte i kořeny. Nic to nestojí. A navíc to máte úplně bez úsilí.

Můžete také zvolit silnou vrstvu mulče. Půdu kolem rostlin živého plotu pokryjte organickým materiálem, například dřevní štěpkou, stromovou kůrou, slámou nebo trávou. Tím ochráníte půdu a kořeny před chladem. Další výhodou na jaře a v létě je, že plevel nemá šanci růst a do půdy lépe proniká výživa, vzduch a vlhkost, protože struktura půdy je po smíchání s mulčem provzdušněná.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram